Specjalista podatkowy

Print Drukuj

 

Specjalista podatkowy to osoba, która jest odpowiedzialna za prowadzenie rozliczeń podatkowych w przedsiębiorstwie. To specjalista, który zajmuje się pomocą w wypełnianiu zobowiązań podatkowych swoich klientów, udziela porad, opinii, wyjaśnień i konsultacji z zakresu zobowiązań podatkowych, sporządza zeznania i deklaracje podatkowe oraz udziela pomocy w ich uzupełnieniu. Z jego usług może skorzystać każdy, kto rozlicza się z fiskusem.

Zadania zawodowe:

  • pomoc klientom w różnych zawiłościach związanych z podatkami;
  • wypełnianie zeznań i deklaracji podatkowych;
  • reprezentowanie swoich klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi;
  • sporządzanie deklaracji podatkowych, w szczególności VAT, PIT, CIT, PCC, podatek od nieruchomości;
  • dbanie o zapewnienie poprawności księgowania dokumentów pod kątem podatkowym;
  • przygotowywanie danych do sporządzania sprawozdań finansowych oraz sprawozdawczości wewnętrznej i zewnętrznej;
  • dokonywanie podatkowych rozliczeń transakcji międzynarodowych (import, eksport, WNT, WDT);
  • raportowanie do specjalnej strefy ekonomicznej.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Obecnie do podjęcia pracy w zawodzie specjalisty podatkowego/doradcy podatkowego wymagane jest wykształcenie wyższe I lub II stopnia przeważnie ekonomiczne (finanse, ekonomia, rachunkowość) lub prawnicze, a także uzyskanie uprawnienia do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Zdobycie uprawnień poprzedza dwuetapowy egzamin. Po uzyskaniu wpisu na Krajową Listę Doradców Podatkowych można rozpocząć wykonywanie zastrzeżonych ustawą czynności doradztwa podatkowego, gwarantując swoim klientom fachową i profesjonalną obsługę. Zawód doradcy jest zawodem zaufania publicznego, trudnym i odpowiedzialnym. Poza tym wymagana jest bardzo dobra znajomość j. angielskiego oraz doświadczenie w procedurach prawnych, w księgowości / rachunkowości, mile widziane jest też doświadczenie zdobyte w firmach.

Wymagania psychofizyczne:

Praca specjalisty podatkowego wymaga kompetencji społecznych, takich jak: nawiązywanie kontaktów, przekonywanie do proponowanych rozwiązań i łatwość w formułowaniu wypowiedzi – nie tylko w bezpośredniej rozmowie, ale i na piśmie. Liczy się tu także dobra pamięć oraz zdolność koncentracji uwagi na powierzonych zadaniach. W pracy specjalisty podatkowego konieczne będzie poszerzanie wiedzy z zakresu prawa podatkowego, ekonomii i księgowości oraz doskonalenie umiejętności zawodowych. Zawód specjalisty podatkowego to zawód zaufania publicznego, dlatego osoby wykonujące ten zawód powinny cechować się wysokim poczuciem odpowiedzialności i przestrzegać zasad etyki zawodowej. Oczekuje się rzetelnego wywiązywania się z powierzonych zadań i stawiania na pierwszym miejscu przepisów prawa i dobro klienta.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Praca specjalisty podatkowego należy do prac lekkich. Nie wymaga ona od osoby, która ją wykonuje, żadnych szczególnych predyspozycji fizycznych. Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim oraz z zaburzeniami w zakresie ruchów kończyn dolnych może pracować w zawodzie, o ile pomieszczenia i stanowisko będą dostosowane odpowiednio do jej potrzeb. Do przeciwwskazań uniemożliwiających pracę w zawodzie można zaliczyć: wady wzroku i słuchu niepodlegające korekcji, schorzenia układu nerwowego i kardiologiczne, zaburzenia psychiki (zwłaszcza nerwicowe) oraz niepełnosprawność intelektualną (nawet w stopniu lekkim).

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Miejscem pracy specjalisty podatkowego mogą być np.: spółki doradztwa podatkowego, firmy konsultingowe, banki, biura podatkowe, urzędy skarbowe, administracja publiczna. Warunki pracy w dużej mierze zależą od wielkości i kondycji finansowej firmy. Specjaliści najczęściej pracują w standardowych pomieszczeniach biurowych typu open space lub w samodzielnych gabinetach. Zdarza się, że pracownik część swoich zadań wykonuje bezpośrednio u klienta. Specjaliści podatkowi najczęściej wykonują swoje obowiązki w dni powszednie, w stałych godzinach, dostosowanych do ogólnie przyjętych zasad funkcjonowania firmy. Jednak czasami konieczna jest praca w godzinach nadliczbowych. Szczególnie dotyczy to okresów comiesięcznych rozliczeń podatkowych.

Szkoły:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 732 74 00

e-mail: filiapt@ujk.edu.pl

http://unipt.pl/

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Wydział Prawa i Administracji

ul. Sterlinga 26; 90-212 Łódź

tel. 42 631 58 00

e-mail: uczelnia@ahe.lodz.pl

https://www.ahe.lodz.pl

Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Ekonomicznych

Krakowskie Przedmieście 26/28; 00-927 Warszawa

tel. 22 552 40 41

e-mail: rekrutacja@adm.uw.edu.pl

http://rekrutacja.uw.edu.pl/

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski,

tel. 44 649 60 87

e-mail: cizpt@wup.lodz.pl

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Specjalista podatkowy 2020
Specjalista podatkowy 2020.pdf 289 KB
Informacje o publikacji dokumentu